KUVARZ TAŞ HALI NEDİR ?

Taştan halı da olur mu hiç? demeyin. Günümüzde hiç farkında olmadan taş halı zeminlere birçok kez ayak basmışsınızdır. Bu yazımızda Kuvarz taşının zemin ve duvarda hem alışılagelmiş dekor anlayışının ötesinde sizi farklı kılacak yapısı ve faydalarında bahsedeceğiz.

Anilo Taş Halı Kuvars taşı, kristal grubu minerallerden oluşan değerli bir taştır. Kristalize özelliğe sahip olan kuvars taşının sertlik derecesi çok yüksektir. Ani sıcaklık değişimlerine karşı oldukça dirençlidir.
Kuvars taşları, fiziksel ve kimyasal özellikleri sebebiyle insanların ruhsal sağlığına en faydalı ve enerji verici taşlardır. “Şifa Dağıtan Taşlar” arasında kuvars minerali oluşumları olan taşlar önemli bir yer tutar. Meditasyon uygulamalarında da kullanılan bir taştır.

Kuvars Taşının Faydaları

– Elektriksel özelliği sebebiyle insandaki enerji noktalarına temas ederek zihinsel ve ruhsal dengeyi sağlar.
– Beyin fonksiyonlarını uyararak, duygusal dengeyi sağlar.
– Pozitif enerjiyi depolar ve kuvvetlendirerek ortama yayar.
– Zihinsel formları düzenler.
– Bedeni zinde tutar, güç ve canlılık verir.
– Öfke, korku, suçluluk ve kıskançlık gibi olumsuz durumlardan korur.
– Sevgi ve şefkat duygularını besler, geliştirir.
– Göz hastalıklarına karşı olumlu etkileri vardır.
– Panik atak, stres, güvensizlik gibi durumlarda olumlu etkileri vardır.
– Bulunduğu ortamdaki negatif enerjiyi üzerinde toplayarak çevreye pozitif enerji yayan özelliktedir.

Dış Mekan
Güneş ışınlarından etkilenmez
Dış hava koşullarından etkilenmez

İç Mekan
Leke Tutmaz
Kolay Temizlik

·                   Ek yeri ve derz yoktur

 •  Suya ve her türlü kimyasallara karşı dirençli
 •  Dakikada 500 lt/m2 su tahliye özelliği
 •  Nefes alır
 •  -40 C ’den +120 C ’ye sıcaklık direnci
 •  Zamanla sararma veya solma yapmaz
 •  Leke tutmaz
 •  Araç lastiklerinde mükemmel yol tutuşu
 •  Kolay bakım ve temizlik imkanı
 •  Zeminden ısıtmaya uygun
 •  Sınırsız renk, desen ve logo çalışması
 •  Rutubete, neme ve tuzlu suya dayanıklı
 •  Çevre ve doğa dostudur
 • PU ve UV Dayanımı
 •  Engellilerin yürüyüşüne uygun
 •  Alev yürütmez
 •  Max. ağırlık direnci 42-45 ton
 •  Dış hava koşullarından etkilenmez
 •  Kokusuzdur
 •  Kaymaz
 •  Max. ses ve ısı yalıtımı
 •  Her zaman temiz bir görünüm
 •  Estetik ve kişisel tasarımlara uygun
 •  Lastik izi bırakmaz
 •  Yosunlaşma yapmaz, çamur tutmaz
 •  Renk ve canlılığını sürekli korur

İÇ TASARIMDA AYDINLATMANIN ÖNEMİ

Bir evdeki aydınlatma, bir odanın algılanan boyutunu olduğu gibi bir odanın ruh halini değiştirir. Yerleşim ve tür, iç tasarımın önemli yönleridir ve renk seçimleri, oda büyüklüğü, doğal ışığın kullanılabilirliği ve mobilya seçimi ile birlikte çalışırlar. Doğru aydınlatma elde edildiğinde bir araya gelen öğeler, bir odayı işlevsellik ve stilin kusursuz bir kombinasyonuna dönüştürür.

RENK YÖNETİMİ

Aydınlatma kullanımı, bir odanın genel renklerine veya sadece ışığın geliştirmek istediği yüzeylere ekleme veya çıkarma yapabilir. Daha koyu renkler bir odanın daha küçük ve dar hissetmesini sağlarken açık renkli duvarlar ise tam tersini yapar. Mekanın yanılsaması, duvarların yüzeylerinden yansıyan ışık ile tanımlanır. Bazı aydınlatma türleri, duvarları daha da aydınlatarak bu illüzyona yardımcı olur. Ayrıca, bir parça ışığı gibi yönlü aydınlatma duvar renklerini yumuşatabilir. Duvarları değil, zeminleri aydınlatan yumuşak, aşağı doğru bir ışıltıya sahip gömme kutu aydınlatması da vardır. Bu, odanın ortasından asılı, ortam aydınlatması veya duvar aydınlatması sağlayan ışıklara karşıdır. Her iki durumda da, bu renkli bir bölümün ne kadar açık veya koyu görünebileceğini etkileyebilir.

YÖNLÜ AYDINLATMA

Bir odadaki aydınlatma, odanın tamamı için aydınlatma sağlar veya çok özel unsurları vurgular. Ray aydınlatması konumsal aydınlatmanın mükemmel bir örneğidir. Tavandan sarkan ayarlanabilir boyun ve lambalar, duvar resmi, giriş yolundaki çiçek vazoları veya bar üstü veya mutfak adası gibi belirli öğelere işaret edilebilir. Bunları duvarlara da monte etmeyi düşünün. Özel resim ve ayna çerçeveleri, duvardaki belirli alanları vurgulamak için dahili aydınlatmaya sahiptir. Gömme aydınlatma, tavanda asılı merkezi aydınlatma armatürlerinin genel parıltısının aksine dikey ışık huzmeleri oluşturmak için zeminlerde ve tavanlarda kullanılabilir.

İŞLEVSELLİK

İç mekanda aydınlatmanın önemli bir rolü işlevselliktir. Aydınlatma bir amaca hizmet etmelidir, ya da sadece elektrik israfına neden olur. Avizeler, merkezi temalı yerleşimleri nedeniyle sadece büyük, açık fuayelerde, giriş yollarında ve odalarda değil, aynı zamanda oda için mükemmel aydınlatma sağladıkları için de kullanılır. Duvar lambaları, giriş koridoruna görsel olarak uzunluk ve boyut katmanın yanı sıra yolu aydınlatır. Ayar için en iyi yönlü veya ışıldayan tipte olmasını sağlamak istediğiniz aydınlatma stilini göz önünde bulundurun. Masaların ve işlevselliğin genel oda aydınlatmasından daha önemli olduğu diğer çalışma alanları için göreve özel aydınlatmaya bakın.

ALAN

Hem doğal hem de insan yapımı aydınlatma, alan yanılsamasına yardımcı olur. Daha karanlık bir oda için, daha tam spektrumlu doğal ışık getirmenin yollarını bulun. Odada yeterli aydınlatma yoksa, sıkışık hissedilir. Bu, daha küçük bir ortamda sehpa, sehpa, kanepe, sandalye ve aşk koltuğu kombinasyonları gibi yakın mobilya düzenlemeleri ile daha da kötüleşir. Köşe lambaları, duvar aplikleri ve tavandaki merkezi asılı ışıklar, doğal aydınlatma yoksa bir odayı aydınlatmaya yardımcı olur ve görsel olarak daha büyük bir alan yaratmaya yardımcı olur. Bu, herhangi bir ayar için geçerlidir – ev veya ofis. Doğal aydınlatma, insan yapımı aydınlatmanın üzerinde tercih edilir, çünkü renkleri daha iyi gösterir ve yansıtıcı yüzeyleri sekerek bir odanın görsel alanına katkıda bulunur. Daha doğal ışık istiyorsanız çatı pencerelerini veya büyük pencereleri düşünün veya mevcut pencerelerinizden maksimum ışık miktarını almak için şeffaf perdeler ve perdeler kullanın.

View this post on Instagram

Dekoratif cnc kesim ışık bandı panelleri..

A post shared by Karnap Mimarlık (@karnapmimarlik) on

ECZANE TASARIMI

Medikal sektörünün en önemli alanlarından bir tanesi de ilaç sektörüdür. İlaçlar ile birlikte günümüzde derma kozmetik de artık hayatımızda önemli bir rol oynamaktadır.

Eczane diyip geçmemeliyiz. Eczanelerin belirli prosedürler ile dekore edilmesi gerektiğini biliyor musunuz? Bu yazımızda bu prosedürler ile Eczane dekorasyonuna dair bilmediklerinizi paylaşacağız.

NEDİR BU PROSEDÜRLER?

Diyelim ki eczacısınız ve eczane açmak ya da devralmak istiyorsunuz. Ruhsat alabilmeniz için belirli temel gereksinimleri yerine getirmek durumundasınız. Öncelikle Eczane açılacak iç mekanın satış bölümünün 20 metrekareden az olmaması gerekir. Laboratuvar olarak adlandırılan arka kısım ise minimum 10 metrekare olmalıdır. Açılacak mekanın tüm izinlerinin alınması için mutlaka projelendirilmesi gerekir ki burada da biz devreye girmekteyiz. İç mimarlık firmamız alanında uzman kadrosu ile eczanenizin projesini oluşturur tüm gereksinimleri barındıran temel unsurları estetik ve maksimum kullanım alanı çizgilerini göz önünde bulundurarak ecza sektöründe başlangıç adına üstesinden kalkması tek başına oldukça zor olabilecek bu durumda size profesyonel destek sağlar.

NE YAPIYORUZ ?

 İç mimar ile çalışmanın avantajlarından daha önceki yazılarımızda sık sık bahsetmiştik. Ancak burada durum bir seçenekten ziyade bir zorunluluktur. Kaldı ki maksimum alan kazanımını alanınıza uygun olmayacak mobilyalar ile estetik ve doğru kullanım alanından uzak bir eczane sahibi olmayı kimse de istemez.

 Profesyonel desteğimiz ve her biri alanlarında uzman kadromuz ile Eczane sektöründe tercih edilen İç mimarlık firmaları arasında yer almaktan mutluluk duymaktayız.

Özel çözümlerimiz ile bize 7 gün 24 saat web sitemiz ve telefon numaralarımızdan ulaşabilir, ücretsiz keşif için randevu talebinde bulunabilirsiniz.

www.karnapmimarlik.com

https://www.karnapmimarlik.com/konsept-tasarim-ve-gorsellestirme

SANAL OFİS DEKORASYONU

Sanal Ofis Alanı nedir?

Sanal ofis, başlangıç ​​veya küçük işletmelerinizin daha büyük ve daha yerleşik görünmesini sağlamak için kiralayabileceğiniz fiziksel bir posta adresi de dahil olmak üzere bir çalışma alanı çözümüdür. Ayrıca, yerel bir telefon numarası, sekreterlik hizmeti veya fiziksel ofis alanı ve / veya saat başı kiralayabileceğiniz ve müşterileriniz üzerinde olumlu bir izlenim yaratmak için kullanabileceğiniz toplantı ve konferans salonları gibi ek özellikler de sunar.

Sanal Ofis nedir?

Sanal ofis iş alanınıza dair bir çözümüdür; geleneksel ofis alanı ile aynı faydaları sağlar, ancak maliyetinin bir kısmını karşılar.

Yurtdışında senelerdir tercih edilen sanal ofisler, fiziksel bir posta adresi sağlayarak girişimcilerin, küçük işletmelerin ve girişimcilerin yerleşik bir ofis alanının avantajlarına erişmesine imkan sağlar. Bunlar, kendi şehrinizde veya başka bir yerde prestijli bir adres, yerel telefon numaraları ve özel ofis alanı taahhüt etmeden idari destek içerebilir.

Sanal bir ofisten almayı bekleyebileceğiniz bazı özellikler ve hizmetler şunları içerir:

Profesyonel bir işletme adresi ve / veya telefon numarası

 Posta makbuzu ve yönlendirme

 Sekreter tarafından karşılama, çağrı cevaplama ve çağrı yönlendirme

 Özel ofisler ve konferans salonları dahil fiziksel ofis alanına erişim sağlar.

Fiziksel ofis alanındaki temel iş hizmetleri:

Yüksek hızlı WiFi

Baskı Faks Görsel / işitsel sunum donanımı

Kahve, çay ve hafif atıştırmalıklar gibi temel ikram hizmetleri

Sağlayıcının ağındaki diğer ofis konumlarına erişim

Ara sıra ağ oluşturma ve sosyal etkinlikler

Biz Bu Alanın Neresindeyiz?

İşte bizler de Karnap Mimarlık olarak bu hizmeti alabileceğiniz, hem ergonomik hem de göze hitap eden estetik unsurlarının bir bütün halinde olduğu sanal ofisleri projelendiriyoruz. İç Mimarinin tüm gereksinimlerini içinde barındıran sanal ofis uygulamalarımız ile ister firmaların kendine has özelliklerini içinde barındıran ya da standart gereksinimleri içinde barındıran ful donanımlı ofisler tasarlayıp hayata geçiriyoruz.

YAPABİLECEĞİNİZ EN BÜYÜK İÇ TASARIM HATALARI

Hayalinizdeki tasarımı hayata geçirmek zor bir süreç olabilir. İç mimarların dekorasyonda tasarım öncesi karşılaştıkları bu hatalardan mutlaka kaçınmalısınız. (Dağınıklıktan uzak durmayı da unutmayın.)

İşte gözden kaçırmamamız gereken tasarım temelleri:

Mobilya almadan önce mutlaka alanınızı ölçün.

    • Kişiliğinizi yansıtmaktan kaçmayın.

• Hoşunuza gitmeyen her şeyden sakının.

• Ölçek ve oran her şeydir.

Daha aydınlatıcı açıklamalar mı istiyorsunuz? Yapabileceğiniz en büyük tasarım hataları hakkında daha fazla bilgi için 10 maddede sık karşılaştığımız dekorasyon hatalarını kaleme aldık.

1.ÇOK BÜYÜK VEYA ÇOK KÜÇÜK MOBİLYA SATIN ALMAK

Ödeyebileceğiniz en büyük kanepeyi satın almak cazip gelebilir. Ancak mobilya söz konusu olduğunda daha büyük her zaman daha iyi olmaz. İç mimarların defalarca gördüğü bir hata, mobilyaların uygun bir alana uymamasıdır.

Firmamız ölçek sorunlarını önlemek için aşağıdaki adımları izlemenizi önerir:

• Ağır mobilyalar hareket ettirmeden en iyi düzeni bulabilmeniz için ölçekli bir kat planı çizin veya bir oda tasarım kiti satın alın.

• “Az olan daha çoktur” kucaklayın ve hiçbir yere çok fazla şey koymaya çalışmayın.

• Mobilya parçaları satın almadan önce odayı ölçtüğünüzde hata yapma şansınızı azaltabilirsiniz.

2. SANATSAL OBJELERİ YÜKSEĞE ASMAYIN

Duvara astığınız bir resim veya fotoğrafların ortalama boyumuzdan daha yükseğe asılması hem duvarda yanlış bir estetik algı yaratacağı gibi simetri unsurlarından uzak bir tasarım göz yormaktan öteye gitmeyecektir. Tıpkı televizyonlarımızı oturduğumuz zaman göz hizamızda konumlandırdığımız gibi sanatsal objeler de yalın bir duvarda göz hizamızın dahilinde olmalıdır.

3. AİLENİZDEN KALAN ESKİ MOBİLYALARI TUTMAK

Bazen evimizin ihtiyacı olan veya aile yadigarı denilebilecek mobilyaları evimizde uzun süre barındırırız. Kullanmasak da anısı olan mobilyaların çoğu yer işgalinden öteye gitmez. Bu konuda en iyi çözüm ya mobilyaya ufak dokunuşlar ile evde bütünlük sağlayabilecek alan yaratmak ya da biran önce kurtulmaktır.

4. RAHATSIZ YEMEK ODASI SANDALYELERİ OLMASI

Yemek sandalyeleri alırken belirlememiz gereken birçok unsur vardır. Döşemeli mi veya ahşap mı? gibi…

Sonuç olarak, yemek odası masanızda oturmak için çok zaman harcayacaksınız. Yani, yemek odası sandalyeleri satın almadan önce onları test edin. Bu sandalyede uzun süre oturmakta rahat olup olmadığınızı kendinize sorun. Değilse, aramaya devam edin.

5. KÖTÜ AYDINLATMA VEYA AŞIRI AYDINLATMA

Karanlıkta yaşamaktan daha kötü bir şey yoktur. Tavan aydınlatmanız yoksa veya mevcut aydınlatma durumunuz yeterli değilse, ek aydınlatma kaynakları satın alın.

 “Bazen insanlar üstten aydınlatmanın yeterli olacağını düşünür fakat aydınlatmayı katmanlar halinde dağıtmak daha doğrudur.”

6. RENKLER SİZİ KORKUTMASIN

Renklerden korkmayın, ancak cesur bir renk paletine girmeden önce iyi araştırma yapın. Farklı renklerde bir Pinterest panosu başlatın. Parlak sarı bir duvar boyamak sizin için çok korkunçsa, kontrastını yakalayacağınız renklerde mobilya veya objelerinizin birbirini karşılaması gerekir.

7. YENİ TRENDLER

Çok fazla tasarım trendini takip etmeyin, çünkü kısa sürede eviniz karma ve yorucu bir trend deryasına dönüşecektir.

 “İnsanların yaptığı hata, çoğu zaman trendlere güvenir ve kendi zevklerinden uzaklaşır. Bu durum dekorasyonda yorucu bir hal almaktan tamamlayıcı unsurlardan uzak bir hal alacaktır.

8. SEVMEDİĞİN BİR ŞEY SATIN ALMAK

Evinizdeki her ev dekorunu ve mobilya parçasını sevmelisiniz. “Bazen bu bir bütçe sorunu ve bazen de bir noktayı doldurmak için sevmediğiniz bir ürünü kullanabilirsiniz, ama gerçekten hoşunuza giden bir şeyi bulduğunuza bu sizi daha da mutlu eder. Çözüm? Sevdiğiniz parçayı bulana kadar iyi araştırma yapmalısınız.

9. BİTKİLERİ ÖNEMSEMEMEK

Tüm yaşam alanlarımızda bitkilere de önem vermemiz gerektiğini unutmamamız lazım. Birkaç saksı çiçeği hem dekoratif olacağı gibi yaşam alanımıza renk ve huzur katacaktır. Bitki yetiştirmek bakımı zor olmayacak bitkileri mutlaka ortamınızda barındırmalısınız.

10. ÖLÇÜM YAPMAMAK

Yeniden dekore etmenin en önemli kısmı mekanınızı ölçmek ve hatta bir kat planı oluşturmaktır. Potansiyel bir alanın görselini elde etmek, ihtiyacınız olan şeyi ve mevcut alanda hangi mobilyaları kullanabileceğinizi görmenize yardımcı olacaktır. Bu da bir başka önemli tasarım kuralı ölçeğine geri dönüyor. Ölçüm, öğelerin alanınız için çok küçük veya çok büyük olmasını önlemeye yardımcı olacaktır.

Yani, evinizi dekore ederken, her yere yanınızda bir mezura götürün. Mükemmel mobilya parçasını ne zaman bulacağınızı asla bilemezs

https://www.karnapmimarlik.com/konsept-tasarim-ve-gorsellestirme

https://www.karnapmimarlik.com/danismanlik-ve-proje-yonetimi

2020

2020 yılı tüm sevdikleriniz ile birlikte sizlere huzur,sağlık ve mutluluk getirsin. Karnap Mimarlık ailesi olarak yeni yılda yaşam alanınıza dair tüm çözüm ortaklıkları ile hizmetinizdeyiz.

2020 İÇ TASARIM TRENDLERİ YAZI DİZİSİ 3. Bölüm

HİBRİT EVLER – Oturma ve Çalışma Odası

Dinamik modern yaşam tarzı gereklilikleri nedeniyle, günümüzde mimarlar ve tasarımcılar müşterinin taleplerini, hobilerini ve tercihlerini yansıtmayı amaçlayan daha karmaşık mekansal dağılımla karşı karşıya kalmaktadır. Ortak alanların, odaların, mutfakların ve banyoların geleneksel olarak ayrılması artık modern evler için uygun değildir. Tasarımcılara, işi zevk ve rahatlama ile birleştirmek ve ev sakinlerinin özel hayatlarını daha ortak ve açık programlarla birleştirmek ve heyecan verici karma kullanım alanları oluşturmak için ilginç bir mücadele sunuluyor. Hibrit evler !


Mutfak, medya seti, çalışma alanı ve üst seviye çalışma alanı ve kütüphane gibi farklı fonksiyonel bölgeleri gizlemek için ahşap paneller, seviyeler ve yüzeyler kullanan saf ve pürüzsüz bir ortam sağlamak için kullanılabilir. Amaç bu şekilde, zarif iç dekor kompozisyonu ve stillerinden ödün vermeden bir alandaki çeşitli aktiviteleri birleştiren çok işlevli ev oluşturmak.

Yaşam alanlarının çok işlevli ve melez dağılımını sunan ahşap hacimlerden oluşan hibrit projeler; evde, ofiste ve aklınıza gelebilecek her yaşam alanında hibrit alan konforu ve çoğul kullanım alanına uygun seçenekler sunmaktadır. Tüm faydacı işlevlerin paylaşıldığı ancak yine de her bireyin gizliliğe sahip olmasına izin veren paylaşılan bir yaşam alanı yaratmanın temel amacını takip etmektedir.

Sınırlı apartman alanındaki merkezi beyaz kutunun inşa ettiği minimalist ve şık çizgi, yapının bir tarafında gizli nişler, katlanır yataklar ve mini masalar barındırıyor. Diğer tarafta girişe yakın, rahat bir mutfak nişi, dinamik bir kentsel yaşam tarzı için gerekli tüm ürünlerle donatılabilir. Basit ve çizgili bir kabuğun içinde sanatsal ve işlevsel düzenleme uygulamaları sloganımız olan yaşam alanınız dört duvardan ibaret değildir mottosunu ön plana çıkarabilir.

2020 İÇ TASARIM TRENDLERİ YAZI DİZİSİ 2. Bölüm

Mutfağınızda sadece yemek mi pişiriyorsunuz; yoksa mutfakta bir yaşam alanınız var mı?

Her ne kadar mutfaklar evlerimizde yemek alanımız olarak görülse de, iç mimarlık için günümüzde artık yaşam alanımızın kalbi niteliğindedir. Evlerin diğer odalarında olduğu gibi zamanımızı, dinlendiğimiz anları konfora dönüştüren yapıya da sahip ve aktif bir rol oynamaya başlamıştır. Bu sayede farklı işlevsel bölgeler arasında yeni bir açık zemin düzeni, tarz ve akışkan hareket yaratır. İşte, odaların akışkan dizisinin çok boyutlu yaşam tarzı için ilgi çekici tasarım çözümü sunan konforlu bir yaşam alanı oluşturmanın şık ve modaya uygun iç mimarlık örneklerini tüm sosyal medya mecraları ve Karnap Mimarlık web sitemizde.

2020 yılı iç mimarlık dalında yeni trendleri de beraberinde taşımakta. Bunların başında renk materyal ve bunlar gibi dekoratif yeniliklerin yanısıra, minimalizmin getirileri ile birlikte yeni fikirler ve akımlar da ortaya çıkmakta. Dünya bir yana, ülkemizde de büyük şehirlerde inşaat sektörünün günümüzdeki konumu ile birlikte mimari yapılarda çoğunlukla mutfakların açık mutfak modeline dönüşümü ile 2020 de daha fazla yaşam alanı sağlamasını görmekteyiz. Modern yapılar ferah alan kazanımını ön planda tutarak, dar ve kullanışsız alanlardan ziyade salona dahil Amerikan tipi mutfak stili ile bu ferahlığı sağlamakta. Eski yapılarda da artık açık mutfağa dönüşüm en çok talep aldığımız projelerimiz arasında olmakta.2020 de de bu durum devam edecek anlaşılan.

Yapabiliyorsan sakla. Living Kitchen için hazırlanan sergi projesinde, modern ev tasarımının iki önemli eğilimini gözlemleyebiliyoruz: mutfak evin merkezi oluyor; açık mutfak, sosyal alanların ortasında yer alır – çünkü modern insanlar yiyeceklerin hazırlanmasını ve tüketilmesini sosyal ve aile-zamanı etkinlikleriyle birleştirmek ister. İkincisi: Çevik, hareketli ve düzenli mobilya elemanları mutfak alanları için gerekli hale geldi. Sürgülü kapıları, gizli hareketli bir mutfak tasarımını elde etmek için gizli hareketli yapıları kullanabilirsiniz, neden olmasın?

yeni trendlere dair muhteşem bir örneğini görmekteyiz – genel depolama, bir TV dolabı ve hepsi iki kayar panelin arkasına gizlenebilen özel tasarım bir mutfak gibi birçok kullanım sağlayan fonksiyonel, doğrusal depolama yapısı.

  https://www.instagram.com/p/Bn8bmDCH1yC/

2020 İÇ TASARIM TRENDLERİ YAZI DİZİSİ GİRİŞ

Merhaba! Blogumuzda birkaç bölümden oluşan bir yazı dizisi ile 2020 yılına dair Dünyanın dört bir yanından ünlü İçmimarlık otoritelerinin belirlediği trendleri sizler için bu uzun yazı dizimizde derledik. 2020 sezonu dekorasyon ve trendlerde ne gibi yenilikler getirecek?

Moda endüstrisi üzerinde ve şimdi iç tasarımda güçlü bir izlenim bırakan trendlerden biri, 70’lerin gece disko kulübünün lüks, kadife yumuşaklığı ve 80’lerin dikdörtgen hacimleriyle birlikte ışıltısını 2020 de görmek mümkün. Fakat nostaljik yaklaşımın yanı sıra, bu sanatsal izlenimler neler taşıyor? Bu özellikler hangi alanlarda karşımıza çıkıyor? Yaşam alanlarımızı nasıl değiştireceğiz?

İyimser açıdan bakacak olursak, önümüzdeki 2020-2021 sezonunun daha güzel ve daha sürdürülebilir girişimler getireceğini, bunun da güzelliği ve stili mükemmel bir şekilde garanti altına almasını, ancak doğanın zararlı sonuçlarına yol açmamasını bekleniyor. Gelecekteki 2020 için en heyecan verici beklentilerden ve örneklerden biri, endüstrinin ve tasarımcıların geri dönüşüme, alternatif teknolojilere ve doğa ile teknolojiler arasında iyi dengelenmiş bir yaklaşıma dayalı sıra dışı ve yeni malzemeler yaratmadaki yenilikçi deneylerini gözlemleekteyiz.

Birçok yenilikçi şirket ve genç tasarımcı, artık malzemelerin kullanımını, başkalarının çöp olarak gördüğü şeylerin yeniden kullanımı ve yenilikçi materyallerin ve trendlerin yaratılması konularında denemeler yapmaktadır. Deniz otu, bambu veya mısır gibi doğal malzemelerin kullanımı, zaten modern mobilya elemanları ve dekor detaylarının üretimi üzerinde zaten güçlü bir niş ve etkiye sahiptir.

 

İç dekordaki bu “yeniden kullanım-geri dönüşüm” yaklaşımının yeni, merak uyandırıcı ve yaratıcı ilham verici ayrıntıları, elektronik bileşenlerin ve oto-teknolojilerin geri dönüşümü haline geldi. Ancak, elbette, tüm endüstriler için en önemli husus, plastik kullanımını azaltmak ve mevcut olanı geri dönüştürmektir – özellikle de dünyanın her yerindeki okyanuslarda ve su kütlelerinde bulunan devasa plastik çöp yığınlarını dikkate alırsak. Zararlı ve çevre düşmanı atıkların işlevsel ve şık mobilya detaylarına geri dönüşümü bu harika örneklerle zaten güçlü bir trend. Gezegenimizi tehdit eden ekolojik problemlerle ilgili ortaya çıkan farkındalık ve sosyal bilinç, endüstrinin üretimdeki rolü etkin hale gelmektedir. Ayrıca birçok insan, yerel olarak üretilen ürünleri ve el yapımı öğeleri tercih etmeye başlar.

 

Böylece önümüze iki eğilim çıkıyor; lüks tüketim ve sürdürülebilir ve doğal kaynakların keşfinin gerekliliği. Her ikisi de iç tasarımda nasıl birleşecek? Bu, 2020’deki tasarım trendleri yazımızda ele alacağımız sorulardan biri.

 

Diğer önemli bir konu ise, modern kentsel yaşamın yeni eğilim ve gereksinimleridir. Şehir yaşam tarzının artan dinamikleri, sınırlı hacimsiz alanlardan daha fazlasını gerektirir. İşlerin dijitalleştirilmesi ve esnek çalışma programları daha fazla insanın evden çalışmasına izin verir ve bu da tasarımcılara ev tasarımına entegre edilmiş özel çalışma alanları ile ev yaratma zorluğunu verir. Yaratıcı tasarım çözümleri gerektiren sürdürülebilir, fakat zorlu bir trend. Dinlenme, eğlence ve günlük aktiviteler için geleneksel alanların yanı sıra iş için yeni bir alana ve yaratıcı ilhamlara ihtiyaç vardır. Ne mücadele ama?

 

Modern ev tasarımındaki bir diğer önemli değişim, entegre yaşam alanı tasarımları olarak belirlenmiştir. Nedir entegre yaşam alanı? İnsanların sosyalleşirken yemek hazırlamalarını sağlayacak amerikan mutfak ve oturma alanı. Mutfak, yemek ve yaşam alanlarının açık bir kat planı, modern yaşamın dinamiği için yeni bir “zorunluluktur”. Yemek yaparken sosyalleşmek, yaratıcı ve şık çözümler üreten yeni bir trend haline dönüşmüştür. Ülkemizde de geçtiğimiz yıllarda kentsel dönüşüm ile inşa edilen yeni yapılarda da bu değişimin örneklerini sık görmek mümkündür.  Böyle bir yaşam alanı dağılımı, küçük çocukları olan genç aileler için de yemek hazırlarken çocuklara göz kulak olmalarını sağlayan bir yardımcı olduğu gibi alanın daha ferah ve iç açıcı görünüm sağlamaktadır.

 

Özetlemek gerekirse, geniş alanlarda mobilya elemanları ve konfor sağlayan eşyalar oturma odasında her zaman tercih sebebidir. Yatak odaları lüks ve tamamlayıcı olan çekici materyalleri ön plana çıkartmak için mükemmel bir alandır. Yatak odası tasarımında, kadife, ışıltılı metal detaylar, mermer ve diğer lüks malzemeler ortamın sıcaklığını etkileyici unsurlardır. Dikdörtgen şekillerden hoşlanıyorsanız, 70’lerin ve 80’lerin parlak renkleri ve disko ışıltısını şimdi oturma odası tasarımına sokma zamanı. Özgün tekstil ürünler, perdeler, kadife dokular, yatak odalarındaki gelecekteki ortamların kendi Rönesanslarına sahiptir.

 www.karnapmimarlik.com karnap@karnapmimarlik.com