BİZİ TAKİP EDİN

© KARNAP MİMARLIK © 2019 HER HAKKI SAKLIDIR

MOBİLYA TASARIM VE ÜRETİM HİZMETLERİ

ÇOCUK VE GENÇ ODASI MOBİLYALARI


Genelde tasarım denilince akla gelen iki başlık vardır. Birincisi görsel tasarım, ikincisi de yer ve odaya göre ölçüsel uyum. Biz bu yazımızda bu iki başlıkta nelere dikkat edilerek bir oda tasarlanması gerektiğini anlatacağız.Görsel olarak en önemli unsur orada yaşayacak olan kişinin hayalleri ön plana çıkmalı. Nasıl bir hayal dünyasında, neleri hissetmek istiyor ? Bunlar önemlidir. Genç erkek pilot olmayı, korsan olmayı, motosiklet sürmeyi veya denizci olmayı hayal edebilir veya bir genç kız romantik bir ortam renkler ile kendisini anlatan bir karyola hayal edebilir. Bunları göz önüne alarak tasarlanan odada o birey sadece orada zaman geçirmenin yanında hayalleri e kendisini anlayan bir ortamda huzur, özgüveni de yaşar. Sahiplenme duygusu, özdeşleme, motivasyon gibi bireysel olayları pekiştirir. Aynı zamanda kendi istediği gibi tasarlanmış bir odada odaklanma ve hayal gücü artımında ciddi değişiklikler gözlenir.
Yani kısacası, kişisel gelişimine katkıda bulunur. Yaşadığı yaş döneminin doyumunu daha çok alır. Çünkü artık onun hayalleri ile tasarlanmış bir odası vardır. Artık gerçektende ona ait bir ortamı vardır. Bu ayrıcalık onun gelişimini destekler.
İkinci ve bence gizli olarak en önemlisi yerdeki ölçülerine ve kişinin alışkanlıklarına göre tasarım. Bir kere kesinlikle bir odanın tasarımında tüm ihtiyaçların düşünülüp yerleştirilmesi veya sığdırılması çok önemli. Bir karyola, dolap yapmak yanında çalışma masası yapıp kitaplarını koyacağı yeri yapmamak olmaz veya birkız odasındaher şey yapıp ayna veya takılarını koyacağı yeri tasarlamamak olmaz. Her ihtiyacın yerli yerinde olması gerekir..

 

0216 347 73 61 karnap@karnapmimarlik.com